Hepiniz telefon almaya gittiğinizde ilk akıllı telefonlar çıktığı zaman 8 GB versiyonundan aldınız. Çünkü önceden 512MB ya da 256MB devasa memory stickler ile kullandığınız telefonlarda o kartları doldurmak sizin için işkenceydi değil mi? Fakat eve gelip telefonu şarja taktığınızda telefonun hafızası bir anda kozmik bir madde tarafından dolmaya başladı. Üzülmeyin bu gayet normal bir olaydır. Problem çözüldü İyi günler..

Ne? daha fazlasını mı söylemem gerekiyordu? Pekala.. Bak sen ne yaparsan yap, bir program ya da herhangi bir şey istesen de istemesen de diskindeki tüm alanı kaplayana kadar genişlemeye devam edecektir. Yıllar önce ENIAC zamanlarında, insanlar onun masum devrelerini askeri hesaplamalarda kullanıp insanları öldürmeye başlayınca, aldıkları canların ruhları savaş bitince dirildiler ve bilgisayar sistemlerini lanetleyecek bir plan yaptılar. Plana göre ruhlardan her birine 50 telefon düşüyor. Bu ruhlar o 50 telefonun hafızalarını doldurarak bilgisayar sistemlerinden intikamını alıyor. Bu lanet böyle sürüp gidiyor. Ama eğer istersen sana bir kaç ipucu verebilirim. Laneti geçirmez ama belirtileri azaltır. İşte ipuçları;

1 – İşletim sistemi haddinden büyük işlere kalkışıyor

İşletim sistemleri bazen hatalar yaparak ya da yapılışları gereği bazı dosyaları bazı yerlerde bırakarak gittikçe genişlerler. Bu problemi çözmek için disk temizleyici tarzında uygulamalar kullanabilir ya da telefonunuzu tamamen sıfırlayabilirsiniz.

2 – Yazışmalarınız sizlerin arkasından iş çeviriyor

Her ne kadar metinler kolaylıkla sıkıştırılabilen ve ateş olsa dahi cürmü kadar yer yakabilen şeyler olsalar da WhatsApp ya da diğer chat uygulamalarınızdan birbirinize gönderdiğiniz fotoğraf ve videolar zamanla telefonunuzun hafızasını şişirebilir. Gerekli tüm şeyleri galeriden özel bir klasöre alın (mümkünse SD karta taşıyın) ve “Dosya Yöneticisi”ne girip yerel depolama alanındaki WhatsApp klasörünün içindeki Media klasörünü tamamen silin. Sadece indirdikleriniz değil gönderdikleriniz de burada kaydediliyor.

3 – Çok video çekiyorsunuz

Bilgisayar sistemlerinin hafızalarında en çok yeri genelde video dosyaları kaplar. Hele bir de 4K 12 Fps, 2K 60 Fps , 8K 960 Fps gibi değişik kalitelerde video çeken bir aygıta sahipseniz muhtemelen probleminiz telefonunuzun abuk sabuk yerlerinde gizlenen medya dosyalarıdır. Onları arayın ve bulduğunuzda son bir defa izleyip anılarını unutup silin!

4 – Fotoğraf curcunasına düşmüşsünüz

Telefonunuzda HDR, QDR, XDR, ve FZR 2000 özellikleri mi var? Üstelik bir de hepsi açıkken seri çekim yapıp sonradan o fotoğraflara hiç bakmadınız mı? Bence sizin ilacınız geriye dönüp telefonun hafızasını tek tek kontrol etmek. 1 tane sandığınız fotoğrafın arkasında 1250 tane fotoğraf iç içe saklanıyor olabilir. Belki de çözüm çok yakındır ha?

5 – Zırt pırt uygulama kurup siliyorsunuz

Her uygulamayı indirmek uygulama geliştiricileri ve mağaza sahipleri için çok olumlu bir şey. Belki de dünya App Advertising piyasası sizin elinizden geçiyor. Bu hiç bir şeyi değiştirmez yine de eğer bir uygulamayı silip diğerini kuracaksanız öncekinin tüm kalıntılarını süpürdüğünüzden emin olun. Aksi taktirde damlaya damlaya kanser olabilirsiniz.

6 – Uygulamalar sürekli genişliyor.

Uygulamalar yaramazlık yapmaya bayılırlar ve size sorma gereği bile duymadan 10 Mb diye indirdiğiniz bir uygulama zamanla 3 Pb olabilir. Bu da bir hayli büyük bir hafıza demek. Uygulama yöneticilerinden sık sık uygulamaların kapladığı alanı kontrol edip gerektiğinde önbellekleri vesaire silmeyi unutmayın.

(NOT: Bazı uygulamaların önbelleklerini ya da hafızalarını temizlemek o hesaplardaki oturumunuzun ya da kayıtlı verilerinizin unutulmasına, yok olmasına ya da o uygulamanın yeniden oturum açmanızı istemesine neden olabilir. Tabiki bundan makarium rakunları sorumlu tutulamaz!)


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

72 Paylaşım
İsmail Dönmez

Makarium Editörü

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şok Edici Şok Edici
1
Şok Edici
Havalı Havalı
1
Havalı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
0
Sinir Bozucu
Komik Komik
0
Komik
Kanser Edici Kanser Edici
0
Kanser Edici
İğrenç İğrenç
1
İğrenç

0 Yorum