Bazı insanlar vardır vefatından sonra bile anılan ve hala sevilen
Güzel insanlığına hepimizin kahramanı olan Barış Manço Sarı çizmeli Mehmet Ağa şarkısının hikayesi hep birlikte öğrenelim.
Yaz dostum ile bütünleşmiş büyük usta Barış Manço’nun en büyük ve sevilen eserlerinden birisi olan sarı çizmeli Mehmet Ağanin hikayesi de şarkısı kadar güzel.

Yıl 1980 Mehmet Ağa köyün ağasidir,bir diğer deyişle koyun babasıdır.genel olarak köy ağalarıngerek Türk filmlerinden mütevellit kotu anımsarız,ama bunların aksine Mehmet Ağa çok naif bir insandır.
Mehmet Ağa tüm esnaf tarafından şehir de tanınır.ihtiyac sahipleri yaptıkları bütün alış veriş lerini Mehmet Ağa adına yazdirirlarmis o zaman da.
Ayın belli zamanlarında şehre inen Mehmet Ağa tüm esnaflara uğrayarak ihtiyaç sahiplerinin yaptıkları alışverişlerin borçlarını ödeyip tekrardan köyüne gider.Hatta yeni evlenen gençlere hediye olarak toprak(yer) verirmiş.
Mehmet Ağa ömrünün sonuna geldiğinde ise beş parasız ve sefil bir şekilde vefat eder.İste bu hikayeyi 1971 yılında Kıbrıs a gittiğinde duyan Barış Manço daha sonra sarı çizmeli Mehmet Ağa adlı unutulmaz eseri ortaya çıkarir.

Barış Manço 1982 yılında Mehmet Ağa’nın mezarını bulup mezar taşı yaptırır.
İşte unutumal sarı çizmeli Mehmet Ağa eserinin hikayesi böyledir.
Barış Manço yu saygı ve sevgi ile anıyoruz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

100 Paylaşım
Ulvi Samet Bahçe

1997 İzmit - Kocaeli

Kocaeli Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon

Makarium Editörü

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şok Edici Şok Edici
0
Şok Edici
Havalı Havalı
1
Havalı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
0
Sinir Bozucu
Komik Komik
1
Komik
Kanser Edici Kanser Edici
1
Kanser Edici
İğrenç İğrenç
1
İğrenç

Yorum