Oyun mu geliştirmek istiyorsunuz? Peki tecrübeniz olmamasına rağmen hevesli misiniz? Öyleyse çok yanlış yere geldiniz. Biz oyun geliştirmeden anlamayız. Kusura bakmayın İyi Günler.

Şaka şaka oyun geliştirmek için sizlere çok derinden etkileyen ve sinir sisteminizi harekete geçirerek kaslarınızı otomatik kontrol eden ve hayalinizdeki oyunu size yazdıracak hayat ve evren sırrı niteliğindeki o çok gizli sırrı sizlere veremem ama sizlere oyun geliştirmeye nasıl başlayacağınız sorusunu ufak çaplı da olsa yanıtlayacak bir rehber yazabilirim ki şu an eğer bunu okuyorsanız o rehberi yazmışım demektir. Arkadaşlar oyun geliştirmek istediğinizi varsayarak bu rehberde ilerliyorum ya da sadece bu işler nasıl yürüyor diye merak ediyor da olabilirsiniz. Bu gün kendi çapımızda nasıl bu işi yapabileceğimizi ya da indie olarak nasıl ilerleyebileceğimizi konuşacağız eğer olursa diğer yazılarımızda da farklı türdeki oyun geliştiricilerine değinebiliriz. Haydi Başlayalım. 

Commodore 64 Basic

Arkadaşlarım ve canım dostlarım. Şimdi eğer bir oyun geliştireceksek o oyunu geliştirmek yukarıdaki resimdeki gibi olmaktan geçiyor. Nasıl mı? Aynen yukarıdaki gibi bir ekrana bakıp öyle anlaşılmaz yazılar yazmak zorundasınız. Tamam tamam C64'ün Basic'i biraz abartı oldu dur daha modern bir örnek vereyim sana..

Monokai Temasına Sahip Bir Visual Studio Ekran Alıntısı

Arkadaşlar eğer bu işe merak saldıysanız az çok araştırmış ve bir kaç alternatif görmüşsünüzdür. Bu alternatif oyun geliştirme platformlarını hep beraber aklımıza geldiği kadarıyla bir daha hatırlayıp sıralayalım.

  • Unity3D
  • Unreal Engine
  • Eclipse (MMORPG severler denk gelmiş olabilir)
  • Game Maker Zımbırtısı
  • Game Guru
  • FPS Creator (Eskiden Ücretsiz Değildi)
  • Cryengine
  • Diğerleri

Sırayla bunları tek tek inceleyelim ve öncelikle hangisine kendinizi yönlendirmeniz gerektiğine beraber karar vermeye çalışalım. Şimdi çoğu kişi "ya daha işi bilmiyoruz bize platform seçtiriyosun" diyebilirler. Arkadaşlar oralara da geleceğiz önce bir platformumuzu seçelim sonra hangi yollardan giderek kendimizi bu platformda uzmanlaştırmamız gerektiğini düşünelim. Böyle yaparak hem platformları tanımış olacağız hemde nereden başlamalı sorusunu somut bir adıma dönüştürecek bir program indirmeye başlamış olacağız.

Unity3D


Unity3D benim en favori oyun motorumdur diyebilirim. Diğerlerinde pek bir tecrübem olmasa da FPSC ve Game Maker gibi çöplükler arasında bir altın gibi parlamıştı zamanında… Unity3D nin en güzel özelliklerinden bir tanesi onu kullanan insanlar aslında. Hakkında o kadar çok yazıldı çizildi ki bu oyun motorunu ezbere bilmemek çok zor aslında. Şu sıralar 2019 versiyonu üzerinde yepyeni bir çok özelliği getirmeye çalışan Unity3D bana sorarsanız piyasada tek geçebilecek oyun motorları arasında.

Unreal Engine


Unreal Engine'i birebir kullanma fırsatım çok az olmuş olsa da  Unreal'ın başarı öykülerini dinlemek veya bu öykülere denk gelmek çoğu oyun geliştirme meraklısının başına gelmiştir. Güçlü grafikleri ve düzenlenebilir olduğunu duyduğum oyun motoru kodlarıyla Unreal Engine Epic Games'in yıllardır silah niyetine kullandığı güçlü bir oyun motoru. Unreal içerisinde nasıl kaybolunur bu konuda pek bir bilgim olmasada yine de kullanılabilir oyun motorları listesinde 2. sırayı hakediyor kendisi…

Eclipse (Eclipse Origins)


Bir şeyleri düzenleyerek yerel ağınızda bir 2D MMORPG sunucusu ve clienti oluşturmanızı sağlayan ve heves üstüne hevesler etmenize neden olan minik fakat eğlenceli bir oyunumsu yazılım. Oyun içinde yönetici olma harita düzenleme yaratık oluşturma gibi şeyleri kurcalayarak sizlere bir oyunun işleyişi hakkında aslında temel bilgileri de aktaran bu oyunumsu yazılım, kendini oyun geliştiricisi sanan arkadaşlar tarafından bir hayli taşlansa da bence kullanılıp bakılması kurcalanması gereken eğlendirici ve heveslendirici bir yazılım diyebilirim.

Game Maker


Game Maker Pro, Game Maker 2D, Game Maker 3D vesaire derken bu bana göre beş para etmez olan yazılımı öyle boostladılar ki.. Kendilerine yine oyun geliştiricisi diyen Python öğrencilerinin tribe girmesine neden olan bu programla hiç barışamadık niyeyse.. Sahneler ekleyip o sahneleri düzenlediğiniz pek işe yaradığını düşünmediğim ama basit oyunlar için kullanılabilir olan bu yazılımı yıllar boyunca efsanevi oyun motoru olarak lanse ettiler ve kendilerini tatmin ettiler. Seni hiç sevmedim Game Maker.. Hiç te sevmeyeceğim.. Sevmenizi de tavsiye etmem arkadaşlar. Gidin başka şeylerle uğraşın.

Haters Gonna Hate

Game Guru


Hakkında hiç bir şey bilmediğim ve FPS Creator ekibinin yeni yazılımı olduğunu öğrendiğim bu zımbırtının ne işe yaradığını malesef bilmiyorum. 

FPS Creator


Eğer bu oyun geliştirme merakına yeni kapıldıysanız adını duymamış olabileceğiniz fakat bir zamanlar herkesin denemiş olduğu bu FPS Creator öyle değişik bir yazılımdı ki oyun motoru demeye bin şahit isterdi zaten öyle bir iddiaları da olmadığına eminim fakat yıllarca taşlanan bir yazılım olup çıktı. İçerisindeki hazır nesneleriyle sürükle bırak tasarla mantığıyla çalışan bir oyun geliştirme ortamı olan FPS Creator kişilere hayal ettiklerini gerçekten de sürükle bırak yöntemiyle yapabilmelerini sağlayan tek yazılımdı. Şu sıralar thegamecreators'da ücretsiz ve muhtemelen sonsuza dek ücretsiz kalacak. Bi denemenizi tavsiye ederim. Eğleneceğinizden eminim.

CryEngine


Zamanında üf Crysis grafikleri diye peşinde çok koşturduğumuz fakat bana sorarsanız hiç bir halta yaramayan bir oyun motoruydu kendisi. Oyununuzu yapıp cryengine üzerinden çalıştırdığınız değişik bir sistemi vardı ve oyunu yayımlayabilmek için değişik bir prosedür isteyen CryEngine içindeki Jip ve tavuklarla tam bir mide kanseri geçirmelik bir oyun motoru olarak hafızamda yerini etmiş durumda. Şu anda ne halde kendisi malesef bir bildim yok…

Diğerleri


Arkadaşlar diğer oyun motorları ya da oyun geliştirme yazılımları ne alemdedir kaç tanesi gelmiştir bu konuda hiç bir fikrim yok ama hevesinizi kırmadan size bir gerçekten bahsedeyim.

Arkadaşlar eğer bir oyun geliştirmeyi gerçekten istiyorsak malesef korkulu rüyamız olan programlamayı yapmak ve bu konuda kendimizi geliştirmek zorundayız. Bu yazı daha çok programcıları ele alan bir yazı oldu fakat oyunu görsel olarak geliştirmek isteyen yani ilüstrasyonlar yapan ya da pixel art yapan bir grafiker arkadaşımız eğer oyun geliştirmek istiyorsa ya kendisi bu programlama yoluna girecek ya da kendisine bir programlama bilen arkadaş edinecek.

Bu işe girişi anlatmak gerekirse kısaca şöyle özetlenebilir;

Şu anda burayı okuduğuna göre bu iş için hevesli duruyorsun ve hevesinin seni yönlendirmesiyle araştırma yapıyorsun. Yukarıdaki oyun motorlarını ya da oyun geliştirme yazılımlarını araştır ve aklına yatanı hiç tereddüt etmeden indir. İnsanların Python öğren Lisp öğren gibi konuşmalarına sakın aldırış etme direk bodoslama indir ve yazılıma gir. Unity üzerinden gideceğim. Girer girmez arayüzü keşfet ve tuşların üzerine gelerek açıklamalarını oku, test et. Daha sonra  assetstore.unity3d.com sitesine girip oradan hazır ve ücretsiz olan modelleri, kod snippetlerini ya da kaplamaları, artık gönlünden ne geçiyorsa indir ve kurcala. Bu senin merak duygunu bastıracak ve işin içerisinde kaybolmanı sağlayacak. Tüm o hevesin assetler içerisinde bir kaç saat boğulduktan sonra eğer geçmediyse devam et. Bir süre sonra mutlaka geçecektir. Eğer geçmediyse sen gerçekten bu işi istiyor olabilirsin. Bu işi başarabilmenin en önemli gereksinimi gerçekten istemektir. Ülkemizde bu sektörde iş yapan şirket sayısı belki iki elin parmaklarını geçmez ama bu isektöre giriş yapacaksak bu işten gerçekten zevk aldığımızdan emin olmak zorundayız. Çünkü alacağımız riskler sonucunda insanlarla aramız bozulabilir hatta büyük kayıplar verebiliriz. Bütün bunları öğrendikten sonra bu aşamada hala hevesimiz geçmiyorsa kendimizi bu işe adamaya nispeten hazırız demektir. Bu aşamada hazır assetlardaki kodcuklarla ilgilenmeye başlamamız gerekiyor. Eğer kodlamaya aşina olmak istiyorsanız okumak ve anlamaya çalışmak zorundasınız. Bir yandan da sizlere internetten ya da Udemy'den bir ders videosu serisine başlamanızı öneririm. Gerçekten programlamanın temelini iyice anlatabilicek potansiyelde dersler her iki kaynakta da bolca mevcut…

Siyah temalı bir Unity3DTüm bu macera bir silahın şarjöründeki mermi sayısını bir kod dosyasının içindeki tamsayı değişkenini değiştirerek artırmayla başlar. Bir değişkeni değiştirmek onun kullanıldığı fonksiyonlar içerisinde gezmeye yol açar. Eşitlikleri, denklemleri ve operatörleri görmek onları tanımaya giden yoldaki aşınalığı tetikler ve merak duygusunu korku duygusunun önüne geçirir. Çünkü programlamadan korkulduğu bir gerçek sanırsam. Bu aşamada bol bol yazılım bozmak zorundasınız. Eğer yeteri kadar başarısız olmuyorsanız ya denemiyorsunuzdur ya da gerçekten bu iş size göre değildir. Yeteri kadar başarısız olduktan sonra başarının sizi nasıl bulduğuna şahit olacaksınız. Bu başarıdan sonra işin içine iyice atıldığınızda kendinizi bu işe başlamış ve belli bir şeyler yapabiliyor olarak bulacaksınız.

Ne yapmalı?


Oyun geliştirme işine girenlerin yaptığı en büyük hatalardan birisi de direk GTA istemek ya da MMORPG istemek diye listelenir hep. Fakat benim sizlere tavsiyem GTA mı istiyorsunuz? Tamam abi. Oyun motorunuzu açın ve elinizdeki hazır assetları (nesneleri) olabildiğince zekice ve yaratıcı olarak kullanmaya çalışın ve bu nesnelerle hayalinizdeki oyuna benzer şeyler yapın. Kendi yaptığınız dünya içerisinde kaybolmanın verdiği zevki aldıktan sonra geri dönüşün artık olmadığını bilmenizde fayda var. 

Hangi Platformlarda Çalışmalı?


Bu biraz da sizin isteğinize kalmış fakat ben sizlere başlangıç olarak bilgisayarı öneririm. İlk ticari yayınınızı ise mobil platformlara çıkarmanızı öneririm. Google'ın ücretleri hem makul hem de steam'e oyun çıkarmak kadar meşakatli değil Google Play Store'a oyun atmak. Bu saatten sonra sizi başarılı yapacak şey GTA'yı tahtından edecek o mükemmel oyunu yapmış olmak  değil. Birilerininin 3 – 5 te olsa indirip oynadığı elle tutulur ve oynanabilir bir şeyler tasarlamış olmanızdır. Bunu yapa yapa farkedeceksiniz ki her küçük proje size büyük zorluklar ve büyük tecrübeler kazandırıyor. Ve siz pişiyorsunuz…

Oyun geliştirme sektöründe gerçekten pasta payı şu anda ülkemizde çok fazla olabilir ama pastaya gerçekten erişipte dokunabilen ekip ya da insan sayısı çok az. O pasta orda öyle duruyor. Sen de yiyecek misin?


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

94 Paylaşım
İsmail Dönmez

Makarium Editörü

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şok Edici Şok Edici
1
Şok Edici
Havalı Havalı
0
Havalı
Üzücü Üzücü
1
Üzücü
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
1
Sinir Bozucu
Komik Komik
0
Komik
Kanser Edici Kanser Edici
1
Kanser Edici
İğrenç İğrenç
0
İğrenç

0 Yorum