Yıldız kayması olarak bilinen olay, gökyüzündeki cisimlerin dünya atmosferine girdiği zaman sürtünmenin etkisiyle yanarak oluşturduğu ize denir. Kayan şeyler gerçek yıldızlar değiller.

13 Aralık 2018 tarihinde, Google bir doodle yayınlayarak Geminid Meteor Yağmuru’na bir işaret gönderdi. Peki Geminid Meteor Yağmuru nedir ve nasıl gözlemleyebiliriz?

2018 yılının son görsel şöleni olacak Geminid Meteor Yağmuru, bu gecede en yoğun halini alarak saatte ortalama 50 yıldız kaymasıyla bizlere gülümseyecek.  Harika bir gözlem değeri olan bu olayı izlemek isteyenler bu gece ve yarın gece için kimseye randevu vermesin!

Google’ın da Doodle yaparak kullanıcılarına hatırlattığı Geminid Meteor Yağmuru 2018 yılı için son gözlemlenebilir uzay şöleni olacak.

Geminid Meteor Yağmuru Nedir?

Güneş etrafında dönen bir yörüngeye sahip olan 3200 Phaethon adlı sönük bir kuyruklu yıldızın, Güneş etrafındaki dönüşüyle neden olduğu meteor yağmurlarına Geminidler deniyor. Geminidler uzay meraklıları tarafından dikkatle takip edilir, çünkü Geminidler uzay boşluğunun en karanlık anlarında parlayarak belirirler (Bu gece de ayın en sönük olduğu zamanda başlamaları gibi) ve sayıları saatte ortalama 120 yıldız kayması civarına çıkabilmektedir. Tahmini olarak Geminid Meteor Yağmurları yaklaşık 200 senedir devam ediyor.

Ne Zaman Başlayacak?

5 Aralıktan itibaren yer yer kendini göstermeye başlayan meteor yağmuru 13 Aralığı 14’e bağlayan ve 14 Aralığı 15’e bağlayan gecelerde en yoğun halini alarak saatte ortalama 50 yıldız kaymasına neden olacak. Sevgiliniz veya arkadaşlarınızda 2018’e veda ederken güzel bir anı yaşamak istiyorsanız, dünyanın yeryüzünü bir kenara bırakıp kafanızı gökyüzüne çevirerek son bir kez daha uzay tarafından sunulacak görsel bir şölen izleyebilirsiniz.

Yüz binlerce insan bu anı yakalamaya çalışacak gibi görünüyor.

Geminidleri Nasıl İzleyebilirim?

Meteor yağmurunu izleyebilmek için aşırı özel bir yeteneğe ya da özel bir ekipmana ihtiyacınız yok. Tek ihtiyacınız olan şey güzel görüşe sahip bir yer (Binalar ve hava kirliliğinden uzak açık ve temiz bir gökyüzü), nereye bakmanız gerektiğini görebileceğiniz bir yıldız haritası ve bolca sabır. Aşağıdaki yöntemlerle Geminid Meteor Yağmurunu izlerken ki keyfinizi artırabilirsiniz.

  • Şehir ışıklarından ve gözlerden uzak güzel bir yer bulun. Böyle bir yere gidip ışıkları kapattığınızda gözleriniz sizi korkutabilir, böyle bir durumda gözlerinize karanlığa alışmaları için 10 – 15 dakika zaman verin.
  • Üzerinizi (özellikle de uzun soluklu bir izleme yapmayı düşünüyorsanız) kalın giydiğinizden emin olun. Ülkemizde hava koşullarını göz önünde bulundurun ve sabır oyunu oynayacağınız için yanınıza birilerini almayı unutmayın.
  • Bir gökyüzü haritası kullanın. Bu tür haritalar internette ve uygulama mağazalarında “Shower Sky Map” diye aratılarak gözlemlenebilir.

Bir Sonraki Meteor Yağmuru Ne Zaman?

Eğer Geminid Meteor Yağmurunu kaçırdıysanız üzülmeyin çünkü 3-4 Ocak 2019 tarihleri arasında “Quadrantids” meteor yağmuru başlayacak. Saatte ortalama 120 yıldız kayması beklenen bu olayın nedeni iste 2003 EH 1 isimli Asteroid.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

127 Paylaşım
İsmail Dönmez

Makarium Editörü

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şok Edici Şok Edici
0
Şok Edici
Havalı Havalı
1
Havalı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
0
Sinir Bozucu
Komik Komik
1
Komik
Kanser Edici Kanser Edici
1
Kanser Edici
İğrenç İğrenç
1
İğrenç

Yorum